روش‌های نگهداری از موها در تابستان

در فصل تابستان بیش از زمان های دیگر موهای شما در معرض آسیب قرار می گیرند. آفتاب شدید، کلر موجود در آب استخرها و آلودگی های آب دریا موجب صدمه به موها و شکنندگی آنها می شود.

خانم ها به دلیل پوشش روسری کمتر در معرض آسیب های ناشی از نور آفتاب هستند. به آقایان نیز توصیه می شود برای محافظت از موها در برابر آفتاب به ویژه در مناطق ساحلی، از کلاه استفاده کنند.

برخی محصولات ضد آفتاب برای موها نیز وجود دارند که موجب مقاوم شدن مو در برابر اشعه فرابنفش خورشید می شوند.

اگر قصد دارید در دریا شنا کنید، از کلاه شنا استفاده کنید تا از نمک و آلودگی های آب دریا در امان بمانید. در غیر این صورت بلافاصله بعد از شنا موهای خود را با شامپوی مناسب شستشو دهید.

اگر در استخر شنا می کنید، باز هم توصیه می کنیم که حتما از کلاه شنا استفاده نمایید، زیرا کلر موجود در آب استخرها آسیب زیادی به موهای شما وارد می کنند و موجب خشکی، شکنندگی و کدر شدن مو می گردند. این نکته به ویژه در استخرهای روباز حائز اهمیت است، چون موها هم در معرض کلر هستند و هم اشعه فرابنفش خورشید.

این نکته را نیز باید بدانید که موهای رنگ شده، فر شده و یا صاف شده با محصولات شیمیایی ضعیف تر و آسیب پذیرتر هستند، بنابراین مراقبت از آنها ضروری است.
 
ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 9:15 am |  | پاسخ دهید:

۱۰ نکته برای عبور از فراز و نشیب‌های زندگی

مطمئناً زندگی همه فرازهای فوق‌العاده عالی و نشیب‌هایی ناراحت‌کننده دارد اما اینکه چطور با آنها برخورد کنید از اهمیت بسیاری برخوردار است. قصد داریم بهترین راه‌های کنار آمدن با زمان‌های خوب و بد زندگی را به شما معرفی کنیم.

به گزارش نیک صالحی به نقل از مردمان ؛ زندگی تجربیات مختلفی را برای شما به ارمغان می‌آورد. گاهی‌اوقات این تجربیات کاملاً مثبت هستند و گاهی نیز آنقدر دشوارند که ما را حسابی در خودمان فرو برده و باعث می‌شوند چیزی پیدا کنیم که هیچ‌وقت وجود نداشت. اینکه از این تجربیات چه چیزهایی یاد بگیریم شخصیت ما را شکل می‌دهد.

در زیر به ۱۰ نکته‌ای که در فراز و نشیب‌های زندگی باید استفاده کنید اشاره می‌کنیم.

۱. خودتان تغییر باشید: بارها و بارها جملات جاودان و الهام‌بخش گاندی را شنیده‌ایم و دلیل آن این است که این جملات کاملاً حقیقت دارند و همین باعث شده مردم مرتباً آنها را تکرار کنند. یعنی با اصولی زندگی کنید که دوست دارید در دیگران هم مشاهده کنید.

۲. به استقبال معجزه بروید: همیشه برای شما اتفاق نمی‌افتند؛ بخاطر شما اتفاق می‌افتند. امیدها، آرزوها، باورها و ذهن باز شما نیروی جنبشی ایجاد می‌کند و آنجاست که معجزه وارد عمل می‌شود.

۳. ذهن می‌تواند جسم را التیام بخشد: افراد زیادی هستند که از ذهنشان برای درمان جسمشان استفاده می‌کنند. رمز این کار این است که یک تصویر داخلی از بیماری را در ذهنتان به صورت تصویری سالم تجسم کنید و این کار را مرتباً–هر روز– انجام دهید. ذهن و جسم به هم مرتبط هستند. هر وضعیتی در ذهن شما عواقبی به دنبال خواهد داشت.

۴. نعمت‌هایی که به شما داده شده را بشمارید: خیلی وقت‌ها آنقدر درگیر زندگی می‌شویم که متوجه آدم‌های فوق‌العاده‌ای که دور و برمان هستند نمی‌شویم. اما اگر متوجه‌شان شویم، جادو در زندگی‌مان اتفاق می‌افتد. و وقتی زیبایی درونی آنها را ببینیم و حس کنیم، لذتی درونی را تجربه می‌کنیم.

۵. عشق ایجاد تغییر می‌کند: هرچقدر که زندگی سخت پیش رود، عشق می‌تواند همه چیز را آسان کند. یک آغوش یا بوسه باعث می‌شود در بسیاری از موقعیت‌های استرس‌زا احساس آرامش کنیم. عشق نیروی معنوی ایجاد می‌کند.

۶. همه مردم ذاتاً خوب هستند: همه ما ذاتاً همدل و مهربان هستیم. عشق روح انسان هر چقدر هم که پنهان شده باشد، همیشه وجود دارد. وظیفه ما این است که آن را آشکار کنیم، حتی برای دشمنانمان.

۷. برای خودتان وقت بگذارید: یک ذهن آرام و متعادل کنار آمدن با فراز و نشیب‌های زندگی را آسان‌تر می‌کند.

۸. درمقابل وسوسه کوچک شمردن خودتان مقاومت کنید: همه ما در یک سفر معنوی برای شناخت عمیق‌تر خودمان هستیم.

۹. به این فکر کنید که چه می‌خواهید نه اینکه چه نمی‌خواهید: شما مهندس زندگی خود هستید و آگاهانه و ناآگاهانه آنچه به آن توجه می‌کنید را برایتان میسازد.

۱۰. مثبت بودن فقط به این معنی نیست که باور داشته باشید به هدف‌هایتان می‌رسید: می‌تواند به این معنی هم باشد که با وجود همه سختی‌ها و مشکلات، می‌دانید که می‌توانید از پس آنها برآیید. همیشه راهی وجود دارد.

دفترچه یادداشت آنلاین یک پسر تنها

ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 9:15 am |  | پاسخ دهید:

اگر فرزندتان کابوس می بیـند، بخوانید

کابوس‌ها رویاهایی ترسناک هستند و بیشتر کودکان هرچند وقت یک‌بار ممکن است آنها را تجربه کنند. بیشتر کابوس‌ها در اواخر دوره خواب (معمولا بین ۴ تا ۶ صبح) رخ می‌دهند. کودک معمولا بیدار می‌شود و برای اینکه احساس راحتی و آرامش کند، کنار شما می‌آید و می‌تواند به شما بگوید در رویایش چه دیده و چرا ترسیده است. گاهی کودک برای به خواب رفتن مجدد، دچار مشکل می‌شود و شاید رویاهای مشابه را در شب‌های دیگر هم ببیند. برخی کودکان انواع متفاوتی از رویاهای ترسناک به نام «وحشت شبانه» دارند. وحشت شبانه، در یک خواب عمیق (معمولا بین ۱ تا ۳ صبح) اتفاق می‌افتد. کودکی که وحشت شبانه دارد، خیلی اوقات با جیغ از خواب بیدار می‌شود. ممکن است عرق کرده باشد و نفس‌نفس بزند و تند تند نفس بکشد و مردمک چشمش (مرکز سیاه چشم) بزرگ‌تر از حد طبیعی باشد.

گاهی در این وضعیت با وجود باز بودن چشم‌ها هنوز خواب و گیج است و زمانی که از او می‌پرسید چه اتفاقی افتاده است، نمی‌تواند جواب بدهد. برخی اوقات کودک به سختی بیدار می‌شود. زمانی هم که او را بیدار می‌کنید، به‌ یاد نمی‌آورد که چه اتفاقی افتاده است. برخی کودکان دچار وحشت شبانه هم در خواب راه می‌روند. کابوس‌ها و وحشت‌های شبانه، با افزایش سن کودک کاهش می‌یابند و اغلب هنگامی که کودک به سن نوجوانی می‌رسد، به کلی متوقف می‌شوند. اما در برخی از افراد به خصوص افرادی که تخیلی فعال دارند و خلاق هستند، کابوس‌ها و وحشت‌های شبانه در سنین بزرگسالی هم ادامه پیدا می‌کند.
علت کابوس و وحشت شبانه
کابوس یا وحشت شبانه در کودکان معمولا به دلیل بیماری روانی یا جسمانی اتفاق نمی‌افتد و بیشتر بعد از یک رویداد استرس‌زای جسمی یا روانی رخ می‌دهد. در ۶ ماه اول بعد از این رویداد، ممکن است کابوس یا وحشت شبانه آنقدر ادامه پیدا کند که کودک به آن عادت کند. چنانچه کابوس یا ترس شبانه ادامه داشته باشد و خواب کودک را مختل کند، بر کارکرد روزانه او اثر می‌گذارد. در این صورت باید با پزشک مشورت کنید.
اقدام‌هایی که والدین می‌توانند انجام دهند
اگر کودکتان وحشت شبانه دارد، با او به آرامی و ملایمت صحبت کنید و او را به رختخواب برگردانید. کودک را تکان ندهید یا بر سرش فریاد نکشید. وحشت شبانه و خوابگردی به مراقبت شما از کودک هنگام دوره خواب نیاز دارد. خانه را ایمن کنید تا در صورت خوابگردی کودک، برایش مشکلی پیش نیاید (در مقابل پلکان‌ها دروازه‌های مخصوص نوپایان نصب کنید و کودک را در تختخواب‌های دوطبقه نخوابانید). اگر کودک هنگام خواب به علت وحشت‌ شبانه یا خوابگردی آسیب‌دیده است، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد پزشک او را هنگام خواب بررسی کند.
نکاتی برای کمک به خواب بهتر کودک
۱) پیش از زمان خواب، یک برنامه منظم داشته باشید. فعالیت‌های لذت‌بخش مانند خواندن کتاب قصه برای کودک به آرامش او کمک خواهد کرد.
۲) خستگی ممکن است در ایجاد وحشت شبانه نقش داشته باشد. مطمئن شوید کودک هر شب به اندازه کافی می‌خوابد.
۳) اگر کودک استرس دارد یا دلواپس است،‌ با او در مورد چیزی که باعث استرس او شده، صحبت کنید و با کمک خودش برنامه‌ای بریزید تا بتواند از عهده استرسش برآید.

دفترچه یادداشت آنلاین یک پسر تنها

ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 9:15 am |  | پاسخ دهید:

روش تهیه فیله مرغ پُر شده

فیله‌ها را با بیفتک‌کوب می‌کوبیم طوری که پاره نشود و با پیاز، سویا سس، زعفران، روغن زیتون و مقداری فلفل سیاه مزه‌دار کرده و …
مواد اولیه:
فیله مرغ چهار تکه

پیاز داغ نصف پیمانه

زرشک نصف پیمانه

گردو خرد شده یک پیمانه

نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به میزان لازم

زعفران آب کرده دو قاشق غذاخوری

سویا سس یک قاشق غذاخوری

روغن زیتون دو قاشق غذاخوری

پیاز خلال شده متوسط یک عدد

آب‌لیمو یک قاشق غذاخوری

روغن مایع به میزان لازم

طرز تهیه

* فیله‌ها را با بیفتک‌کوب می‌کوبیم طوری که پاره نشود و با پیاز، سویا سس، زعفران، روغن زیتون و مقداری فلفل سیاه مزه‌دار کرده و دو ساعت در یخچال می‌گذاریم، سپس به آن آب‌لیمو و نمک اضافه کرده و کنار می‌گذاریم.

* زرشک و گردو را با پیاز داغ تفت داده و مقداری نمک، فلفل و زردچوبه می‌افزاییم.

* بعد از سرد شدن مواد را داخل فیله‌ها قرار داده، رول می‌کنیم و با نخ یا خلال دندان می‌دوزیم و آن‌ها را در روغن داغ در تابه چدنی با شعله ملایم سرخ می‌کنیم.

منبع: مجله آشپزی خانواده سبز – فرشته عطایی، کارشناس آشپزی و قنادی

دفترچه یادداشت آنلاین یک پسر تنها

ارسال شده در دسته‌بندی نشدهجمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ | 9:15 am |  | پاسخ دهید:

چیدمان لوازم خانه، بر اساس متراژ

درحالی که افراد بسیاری فقط به این فکر می‌کنند که مبلمان یا فلان وسیله را در مقابل کدام دیوار بگذارند، طراحان دکور علاوه بر این، به فضای ایجاد شده میان مبلمان و لوازم، نوع معماری و فضا در کنار هم نیز فکر می‌کنند.

اگر میخواهید فضای اتاق یا خانه تان را بزرگتر جلوه دهید باید از الگوی تک رنگی استفاده کنید. یعنی تنها از یک رنگ یک دست و ثابت برای رنگ آمیزی دیوارها و کفوش و حتی فرش استفاد کنید. نصب آینه روی دیوار یا سقف نیز میتواند روشی سریع و موثر برای بزرگتر جلوه دادن فضای یک اتاق باشد.

طراحی فضا و دکور داخلی خانه بدون شک با کمک دو عامل استعداد و تجربه امکان پذیر است.

مطلب زیر به شما کمک میکند تا فضاهای کوچک را بزرگتر جلوه دهید و اتاقهای نشیمن خودمانیتر و راحت تری ایجاد کنید.

فضای کوچک را بزرگتر جلوه دهیم

اگر میخواهید فضای اتاق یا خانه تان را بزرگتر جلوه دهید باید از الگوی تک رنگی استفاده کنید. یعنی تنها از یک رنگ یکدست و ثابت برای رنگ آمیزی دیوارها و کف پوش و حتی فرش استفاد کنید.

نصب آینه روی دیوار یا سقف میتواند روشی سریع و موثر برای بزرگتر جلوه دادن فضای یک اتاق باشد. شما حتی میتوانید کل دیوار را با آینهای بزرگ بپوشانید یا از تعداد زیادی سطوح صیقلی و انعکاسی چون شیشه یا ورقههای لوسیتی برروی در و دیوار استفاده کنید.

به علاوه برای ایجاد حس بزرگی و جاداری فضا معمولا بهتر است از رنگهای روشن و در صورت امکان از پنجرههای بزرگ کمک گرفته و اگر ممکن باشد از نور مصنوعی که از خارج اتاق یا پنجره به داخل میتابد در شب استفاده کنید؛ چرا که این کار توجه بیننده به کوچکی فضا را کم میکند.

تا آنجایی که میتوانید از نور و روشنایی بیشتر در خانه استفاده کنید. اگر بتوانید از سقف به عنوان یک شبنما و منعکس کننده همانند یک آسمان استفاده کنید، میتوانید فضایتان را بزرگتر جلوه دهید و با ایجاد نوعی جریان همبستگی در میان اتاق میتوانید فضا را بزرگتر جلوه دهید.

پوشاندن کف تمامی اتاقها با کفپوشی یکدست و یکرنگ نیز راهی برای بزرگتر و طولانی تر جلوه دادن فضای یک خانه است. برای مثال میتوانید کف تمامی اتاقها را با کفپوش چوبی، پارکت یا سرامیک بپوشانید و این کفپوش را از اتاق خواب به هال و پذیرایی ادامه دهید.

از همین روش میتوانید برای دیوارها نیز استفاده کنید یعنی بر روی تمامی دیوارها از رنگ و تزئیناتی مشابه بهره بگیرید. بنابراین یکدستی رنگ دیوارها و کفپوش و فضاهای خالی میان وسایل منزل موجب بزرگنمایی و هماهنگی فضا میشود و تفکیک و جدایی دقیق میان اتاقها و فضاها و اینکه یک اتاق در کجا آغاز و در کجا پایان مییابد از بین خواهد رفت.

برای راحت و گرم تر به نظر رسیدن یک فضا بخصوص فضاهای بزرگ بهتر است از اجسام و لوازم با شکل پیچیده و شلوغ و پارچه های بافتداری چون مخمل، خز، جیر و… در مبلمانها استفاده کنید

نکته دیگری که برای بزرگتر کردن فضا باید در نظر بگیریم این است که هرچه میتوانید از لوازم و مبلمان کمتر و ظریفتری در فضای اتاقها استفاده کنید. تعداد لوازم اتاق را به حداقل برسانید و فضا را خلوت تر کنید. اجازه دهید که تنها چند شی و وسیله اندک و کوچک اما زیبا جلوهگری کنند.

آینه را فراموش نکنید چرا که آینه ها همیشه در بزرگتر به نظر رسیدن فضا مناسبند. به خاطر داشته باشید که همیشه خریدن مبلمان و لوازم و پرکردن فضا، راهی برای زیباتر کردن دکور و فضا نیست بلکه شما باید سعی کنید که فضا را خلق کنید.

ایجاد فضایی خودمانی و راحت در اتاق های بزرگ

گاهی میتوانید اتاقی در دل اتاق بزرگتر دیگر ایجاد کنید چرا که این گنجایش و فضاهای کوچکتر داخلی، به شما اجازه میدهد که در عین حفظ وسعت فضا، محیطی گرم و کوچکتر در دل فضایی بزرگ و بیروح به وجود آورید. با ایجاد گوشه های دنج کوچک در یک اتاق بزرگ میتوانید فضاهای راحت کوچکی برای افراد و منظورهای متفاوت ایجاد کنید.

معمولا رنگهای تیره و گرم، فضای یک اتاق بزرگ را راحت و گرمتر میکنند. البته امکان رنگ آمیزی سقفها را نیز فراموش نکنید. کوچکتر و تیره تر کردن فضای یک اتاق موجب گرم و نرمتر به نظر رسیدن آن فضا خواهد شد. با یک نورپردازی خوب میتوان این فضای تیره را دنج تر کرد.

برای راحت و گرم تر به نظر رسیدن یک فضا بخصوص فضاهای بزرگ بهتر است از اجسام و لوازم با شکل پیچیده و شلوغ و پارچه های بافتداری چون مخمل، خز، جیر و… در مبلمانها استفاده کنید.

سعی کنید بیشتر لوازم زندگی و فعالیت خود را در مرکز اتاق بزرگی بچینید و مرز و محدوده اتاق را با تکههای بزرگ مبلمان مشخص کنید. بدین ترتیب بزرگی و بیقوارگی اتاق کمتر جلوه خواهد کرد. به جای استفاده از روش قدیمی پارتیشن بندی یا کمد دکوری یا کتابخانه برای جداکردن و کوچک کردن یک اتاق بزرگ بهتر است به کمک وسایل و مبلمانها در واقع یک یا چند فضا و اتاق کوچکتر در دل اتاق بزرگتر به وجود آورید و لوازم و مبلمانهای خود را به دور قالیچه های رنگی کوچک بچینید.

مجبور نیستید از رنگهای متداول و معمول چون بژ تیره، کرم تیره یا رنگهای دیگری از این دست استفاده کنید، میتوانید از رنگ نارنجی هم کمک بگیرید. همچنین برای ایجاد فضایی گرم از پردهها و پوشش های رۆیایی تری برای پنجره ها استفاده کنید. دیوارها و پنجرههایی که با پارچه های نرم و ظریف پوشانده میشود راحت و گرمتر به نظر میرسند.

از مبلمانی نرم و راحت با رنگهای تیرهای چون نارنجی، انواع صورتی و قرمز که احساس آرامش بیشتری نسبت به رنگهای سرد ایجاد میکنند در لوازم خانه استفاده کنید، علاوه بر این ریزش نور از فضایی وسیعتر در سقف بهتر از نور یک تک لامپ است که مستقیم از بالای سر بر اتاق میتابد چرا که نور اولی فضایی آرامتر را ایجاد میکند.

منبع : شمیم

دفترچه یادداشت آنلاین یک پسر تنها

ارسال شده در دسته‌بندی نشده| 9:15 am |  | پاسخ دهید: